Inteligentny dom

By żyło się lepiej

Czym kierować się przy wyborze domowego klimatyzatora

klimatyzacjaPonieważ montaż urządzenia do klimatyzacji  generuje dość duży koszt warto dokładnie przemyśleć jego wybór by spełnił wszystkie potrzeby oraz oczekiwania. Dostępne w sprzedaży klimatyzatory w zależności od modelu mogą jedynie ochładzać powietrze w pomieszczeniu, w którym znajdą zastosowanie bądź dodatkowo w razie potrzeby je ogrzewać. Klimatyzacja do domu staje się coraz powszechniej montowana i projektowana na samym początku.
Klimatyzator podobnie jak każde urządzenie elektryczne podczas swojej pracy wydaje jednostajny szum. By nie zakłócał on nam domowego spokoju warto zdecydować się na model, który podczas eksploatowania  emituje hałas nie przekraczający 30 decybeli. W danych technicznych należy koniecznie sprawdzić wartość emisji hałasu przy najwyższym i średnim biegu by mieć gwarancję, że urządzenie po uruchomieniu będzie chłodzić powietrze a nie szumem zagłuszać rozmowę.

Czym się sugerować przy zakupie

Ponieważ nowoczesne urządzenia przeznaczone do klimatyzacji mogą pracować nawet na kilku biegach trzeba koniecznie nabyć model, który obsługiwany jest przez pilota co znacznie ułatwi jego obsługę zważywszy na fakt, że najczęściej klimatyzator montowany jest na ścianie tuż pod samym sufitem. W sprzedaży dostępne są również modele wyposażone w tryb auto, którego uruchomienie sprawia, że urządzenie samo reguluje mocą swojej pracy w ten sposób by uzyskać ustawioną temperaturę powietrza. Nowoczesna automatyka zastosowana w klimatyzatorze pozwala na programowanie urządzenia w zależności od potrzeb w cyklu dobowym bądź tygodniowym. W przypadku modelu z dodatkową funkcją grzewczą klimatyzacja automatycznie przestawia się podczas upalnego dnia na chłodzenie powietrza a zimną nocą na jego ogrzewanie.
Ponieważ urządzenia do klimatyzacji nie pobierają świeżego powietrza z zewnątrz pomieszczenia szalenie ważnym elementem są odpowiednie filtry. Dostępne na rynku modle wyposażone są w filtry, które skutecznie usuwają z pomieszczenia pył, kurz, nieprzyjemne zapachy kuchenne a nawet dym nikotynowy.
Niektóre modele nowoczesnych klimatyzatorów również posiadają funkcję doprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz pomieszczenia. Ich wybór sprawia, że podczas pracy nie wymagana jest dodatkowo wentylacja pomieszczenia.