Inteligentny dom

By żyło się lepiej

Dom inteligentny – ile kosztuje domowa automatyka?


Osoby wybierające dla swojego domu system inteligentny, uważane są za te, które cenią komfort i bezpieczeństwo. I sporo w tym racji. Nim jednak zdecydujemy się na wykorzystanie tego systemu, warto przeanalizować jaki będzie to koszt i czy taki system w ogóle się opłaca? I czy dom inteligentny sprawdzi się w każdej zabudowie?

Zagadnienie to jest przedmiotem debat inwestorów i od początku pojawienia się systemów BA nie zakładano, że będą one się zwracać, ponieważ są wyznacznikiem zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców domu. Działa to na podobnej zasadzie, jak wtedy, kiedy kupujemy laptop bądź tablet – wówczas też nie zastanawiamy się kiedy wydane pieniądze nam się zwrócą. Jest to traktowane jako cena komfortu, a nawet luksusu za którą, jako inwestorzy płacimy.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku BMS, który do domów jednorodzinnych przywędrował z budynków biurowych klasy A. Wówczas od początku nadrzędnym zadaniem było dbanie o utrzymanie jak najniższych kosztów utrzymania i komfortu bezpieczeństwa osób, które tam pracują. I właśnie między innymi dlatego koszt BMS jest znacząco wyższy od BA, ale zawsze musi zwrócić się w określonym czasie.

Idea domu inteligentnego wiąże się z zagwarantowaniem mieszkańcom maksymalnej wygody i komfortu – zarówno fizycznego jak i psychicznego. Dom inteligentny jest przede wszystkim budynkiem wyposażonym w zintegrowany system automatyki, dzięki czemu będąc nawet setki tysięcy kilometrów od domu możemy zrządza jego wnętrzem. System ten sprawia, że mamy możliwość sterowania i kontrolowania wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w sposób znacząco wydajny i oszczędny.
Jak każda usługa/produkt posiada on swoje wady i zalety. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy skoncentrować się na przedstawieniu domu inteligentnego właśnie z dwóch perspektyw – tych za i tych przeciw.

Najczęściej wymienianymi zaletami są oczywiście: możliwość samodzielnego decydowania co i kiedy będzie się w domu działo; dzięki wykorzystaniu systemu możemy zaoszczędzić od 30 do 50% kosztów na ogrzewaniu i zużyciu energii; ponadto – mamy możliwość symulacji obecności domowników w trakcie ich nieobecności i w sytuacji próby włamania zawiadomienia policji; istnieje możliwość podziału domu na kilka stref i wówczas system będzie działał według wyznaczonych parametrów dla danej strefy, np. dziennej, nocnej, gospodarczej.

Z kolei wadą systemu inteligentnego jest jego ciągła potrzeba zasilania, wysoka (i jak się okazuje niekoniecznie zwrotna) cena oraz znaczna awaryjność czujek.

Warto dodać jeszcze czym możemy zarządzać poprzez wykorzystanie tego systemu. Możemy: zarządzać oświetleniem pomieszczeń w domu i wokół niego, zarządzać ogrzewaniem, otwierać/zamykać rolety, monitorować zużycie energii cieplnej i elektrycznej, uruchamiać programy przystosowane do ilości osób znajdujących się w domu.