Inteligentny dom

By żyło się lepiej

Listwy przypodłogowe

Wybór materiałów wykończeniowych do mieszkania zawsze powoduje wiele niepewności. Z każdej strony zachęcani jesteśmy do tego, aby nie powielać standardowych wzorców, aby zaszaleć – zamiast nudnych, białych listew przypodłogowych wybrać te, które będą miały kolor wpisujący się w nasze wnętrze. Ale czy dla każdego wnętrza takie rozwiązanie będzie dobre? Co w przypadku jeżeli chcieliśmy być tak bardzo oryginalni, a wyszło jak zawsze – efekt nieciekawy. Wybór materiałów dodatkowych czy dekoracyjnych nie jest wcale prostym zadaniem.
Najlepiej będzie skorzystać w takiej sytuacji z porad fachowców, specjalistów – oczywiście co do koloru będziemy musieli polegać abo na swoim zdaniu, albo skorzystać z porady architekta wnętrz.
Zadaniem listew przypodłogowych jest przede wszystkim maskowanie szczeliny pomiędzy podłogą i ścianą. W standardowych pomieszczeniach, korytarzach – powinniśmy wykorzystywać takie, które nie będą zbytnio rzucać się w oczy, ponieważ to nie one powinny przykuwać uwagę. W takich pomieszczeniach wykorzystywane są najczęściej listwy przypodłogowe w kolorze podłogi. Producenci podłóg mają w swoim zanadrzu również listwy zatem za jednym zamachem możemy zakupić jedno i drugie.
I teraz coś dla osób, które lubią eksperymentować i nie znoszą nudy – warto skorzystać z wariantu: listwa przypodłogowa w jednym z dominujących w pokoju kolorów.
Wielu z nas korzysta również z wariantu – listwa w kolorze wenge sprawdzi się doskonale. Dlaczego? Większość z nas w swoich domach ma meble właśnie w tym kolorze – ciemne meble wyglądają zdecydowanie bardziej gustownie, niż jasne zatem wybór listew przypodłogowych będzie w takim wypadku oczywisty i zarazem bezpieczny.
Ważna w przypadku listew jest także ich wysokość. Standardowe listwy mają od 4 do 6 centymetrów i zazwyczaj takie montujemy w domach. Do wyboru mamy oczywiście listwy dwukrotnie wyższe, ale wówczas musimy liczyć się z tym, że jeżeli pomieszczenie ma standardową wysokość (2.70 m), to tak wysokie listwy będą je optycznie zmniejszać.

Zapisz